Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu

Nemám záujem o zľavy a propagačné akcie, chcem skryť lištu.

Ako si vybrať bežeckú obuv do terénu

Ako si vybrať bežecké topánky do ľahkého a ťažkého terénu? Ktoré topánky vám budú vyhovovať na lesných cestičkách, ale aj na horských chodníkoch, napísal dnes Marcel Fronko na základe svojich skúseností.


Obsah

Rozdiel medzi bežeckou topánkou na asfalt a do terénu je hlavne v podrážke a tiež v pevnosti a odolnosti materiálov. Na asfalte behávam v Ultraboost od Adidas, ktoré sú veľmi ľahké, priedušné, rýchle a nestabilné. To na rovnom asfalte nevadí. Ale akú obuv si zvoliť, ak chcem behávať na nerovnom, často mokrom až bahnistom teréne plnom konárov a kameňov? Odpoveďou je trailová bežecká obuv.

 

Bežecké topánky na spevnené lesné a štrkové cesty

Do ľahkého terénu, čo predstavujú spevnené lesné a štrkové cesty, často s mokrým podkladom, odporúčam odskúšané MIZUNO WAVE DAICHI 6. Tieto trailové topánky sú ideálne na výbehy do lesa a štrkové cesty za mestom. Vďaka trakcii vzoru na podrážke topánky skvelo držia a neprešmykujú ani v prudkom teréne z kopca a do kopca. Oproti Ultraboost sú výrazne robustnejšie a pevnejšie, čo sa však len minimálne prejavuje na ich váhe a komforte nosenia. Na tieto topánky som spísal podrobnú recenziu, ktorú nájdete TU. DAICHI som si párkrát obul aj na asfalte a zostal som veľmi milo prekvapený pohodlím na tvrdom povrchu a to aj po dvojhodinovom behu. 

   

 

Ako si vybrať oblečenie na beh

Správne oblečenie na beh je zárukou mnohých spokojných kilometrov. S jeho výberom vám poradí Katka Balcarová.

>>> ČÍTAŤ ĎALEJ <<<

 

Do ľahšieho terénu odporúčam aj ľahkú a rýchlu trailovú topánku od francúzskej firmy HOKA, konkrétne ide o model Hoke One One Torrent 2. Skvelo absorbuje nárazy a prenáša maximum energie do odrazu. Ide o obľúbený model medzi profesionálnymi bežcami.


Poslednou do partie je bežecká topánka od čoraz populárnejšej značky Inov-8. Konkrétne model Parkclaw 260 M, ktorý poskytuje dobrý grip v teréne a komfort, ktorý oceníte hlavne pri dlhých behoch. Odporúčam všetkým, ktorí potrebujú širšiu topánku v oblasti prstov a klenby.

 

S membránou alebo bez? 

Mnoho trailových topánok ponúka membránu GORE-TEX. Počas zimných behov a v daždi ostane noha v suchu a teple. Ak je však dážď silnejší a sneh hlbší, nepomôže ani membrána. Voda sa do topánky dostane cez jej okraj v okolí členkov. V teplejších podmienkach je naopak táto vlastnosť nežiadúca, chodidlá sa viac potia a ich náchylnosť k vzniku pľuzgierov je mnohonásobne vyššia. Ak predsa len potrebujete bežeckú zimnú topánku s membránou, odporúčam model Lycan GTX od talianskej značky La Sportiva. Medzipodošva s EVA penou skvelo tlmí nárazy. Podrážka sa dá doplniť o hroty, ktoré zabezpečia stabilitu na snehu a ľade.


Zaujímavou topánkou je aj Salomon Wildcross GTX určená do technickejšieho horského terénu. Hlboký viacsmerný vzor Contagrip zaistí vysokú priľnavosť a záber v klzkom a bahnistom teréne. O nepremokavosť sa taktiež postará Gore-Tex® membrána.

 

Marcel Fronko

Pochádza z malej dediny pod Kriváňom vo Vysokých Tatrách. Od detstva bol vedený k turistike, horám a prírode, ale trvalo niekoľko rokov, než si hory naozaj zamiloval. Jeho láska k nim však rastie každým rokom, čo dokazuje aj výstup na 6 tisícovku v Bolívii - Huayna Potosí.

Z veľkého množstva krajín, ktoré navštívil, najradšej spomína na Guatemalu, Kanadu, Čile, Kostariku, Peru, Vietnam, Nórsko alebo Barmu.

Svoju trojmesačnú cestu z peruánskej Limy až do mesta Punta Arenas na juhu Čile opisuje v knihe s názvom 90 DNÍ JUŽNE.

Počas svojich ciest využíva stopovanie aj kempovanie a má rád kvalitné, ľahké, funkčné vybavenie, na ktoré sa môže vždy spoľahnúť.


Viac nájdete na webe elmundo.sk.

 

Topánky do ťažkého horského terénu

Poslednou kategóriou sú topánky, ktoré už hraničia s turistickou obuvou. Sú určené do kamenistého horského terénu. Vyznačujú sa hlbokým vzorom podrážky, odolnými materiálmi a pevnejšou konštrukciou zabezpečujúcou stabilitu v teréne. Ideálnou voľbou je Salomon Xa Pro 3D V8 Gtx Wide. Technológia 3D Advanced Chassis pomáha optimalizovať smer pohybu a využitie energie a tiež poskytuje istý, stabilný a citlivý nášľap. 

 

Zlatá stredná cesta 

Chcete behať asfalt aj ľahší trailový terén a nechcete investovať do niekoľkých párov topánok? Kompromisy existujú, ale bude to na úkor pohodlia, rýchlosti či stability. Všeobecne platí, že je ľahšie behať v trailových topánkach na asfalte než naopak. Na základe vlastnej skúsenosti odporúčam kolekciu MIZUNO WAVE DAICHI. Sú ľahké, rýchle s mierne hlbokým vzorom, ktorý neprekáža na asfalte a dobre podrží v teréne. Okrem toho skvelo absorbujú nárazy vďaka vlnovej technológii z kombinácie dvoch materiálov v pätnej časti a prídavného EVA spevnenia pod prednou časťou podošvy.

 

Na čo si dať pozor pri kúpe 

  • Vždy vyskúšajte oba páry topánok
  • Číslovanie môže byť rôzne, a tak dajte na svoj dobrý pocit z obuvi
  • Ak vám topánka dobre sedí, skúste aj trošku menšiu a trošku väčšiu
  • Prebehnite sa po predajni
  • Topánky by mali presne sedieť, ale nie príliš tesne. Žiadny prst by sa nemal dotýkať vnútornej strany špičky, ani pri naklonenej rovine smerom dolu.
  • Ak používate ortopedickú vložku, vždy ju zoberte do predajne a vyskúšajte v topánke
  • Topánka by nemala byť úzka ani príliš široká
  • S tzv. dropom vám pomôže predajca

   

 

Začíname behať alebo 10 km za 3 mesiace

Chcete začať s behom, ale už po minúte lapáte dych? Poradíme vám, ako sa vrhnúť na behanie tak, aby ste v bezpečí a s radosťou zvládli počas troch mesiacov prebehnúť 10 km.

>>> ČÍTAŤ ĎALEJ <<<

 

Čo je to drop?

Drop je rozdiel výšky medzipodrážky meranej na päte a špičke topánky. Udáva sa v milimetroch. Teoreticky, čím je nižší drop, tým nám topánka lepšie umožňuje prirodzenejší došľap cez špičku/stred chodidla.

Rozdelenie topánok:
  0-4 mm nízky drop - dopad na stred chodidla
 5-9 mm stále umožňuje došľap cez špičku/stred chodidla
10-12 mm vysoký drop je určený pre došľap cez pätu

 

Užitočné odkazy

 

Autor: Marcel Fronko

Zdroje: archív autora, pixabay.comunsplash.com

Ako si vybrať skialpové lyže pre top zážitky vo voľnej prírode?

Poradňa

Nadchol vás skialpinismus a premýšľate nad vybavením? Potom práve pre vás sme pripravili tento článok.

Ako používať kompas? Sprievodca pre outdoorových nadšencov

Poradňa

Ako sa v prírode nestratiť? Prečítajte si náš článok a naučte sa ovládať kompas.

Ako zašiť dieru na bunde? Samolepiacou záplatou!

Poradňa

Na svoje outdoorové oblečenie sa spoliehate v každej situácii. Čo ale urobíte vo chvíli, kedy v odľahlých končinách s dažďovým mrakom nad hlavou zistíte, že máte na nepremokavej bunde dieru? Vytiahnete ihlu a niť? Poradíme vám, ako si opraviť roztrhnutú bundu oveľa rýchlejšie a jednoduchšie.

Vyberáme pre vás

152,00  (55.33 %) 67,90 

Porovnať

128,06  (4.81 %) 121,90 

Porovnať

171,00  (10 %) 153,90 

Porovnať

137,00  (21.97 %) 106,90 

Porovnať

145,00  (33.17 %) od 96,90 

Porovnať

159,00  (20.19 %) od 126,90 

Porovnať

144,00  (14.65 %) 122,90 

Porovnať

145,00  (33.17 %) od 96,90 

Porovnať