Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu

Nemám záujem o zľavy a propagačné akcie, chcem skryť lištu.

Ako sa pripraviť na maratón

Marcel Fronko je vášnivý bežec. O svoj tréningový plán a skúsenosti s prípravou na maratón sa s vami podelil v dnešnom článku. Ak sa práve pripravujete na maratónsky beh alebo iné bežecké preteky, potom je tento článok práve pre vás! 

Maratónsky beh


Obsah


Úvod

Na internete nájdete obrovské množstvo článkov, teórií a tréningových plánov, ktoré vám pomôžu s prípravou na maratón a počas samotných pretekov. Maratón predstavuje pre bežného človeka, ale aj pre tých, ktorí sa športu venujú pravidelne, extrémne ťažkú fyzickú úlohu. V dnešnom článku som zhrnul môj pohľad na tieto legendárne bežecké preteky, ktoré každý rok absolvujú milióny bežcov naprieč svetom. Zdolať maratón je radosť, eufória, hrdosť a pri podcenení prípravy aj bolesť a kŕče, ktoré ste nikdy nezažili. Môj dobrý kamarát hovorí, že maratón bolí len raz – od začiatku do konca. 


Maratónsky beh je bežecký úretek na vzdialenosť 42 kilometrov. V roku 1896 vznikla táto bežecká disciplína na počesť gréckeho vojaka Feidipida, ten mal 12. 9. 490 pred n.l. bežať oznámiť víťazstvo Grékov nad Peržanmi v bitke pri obci Marathon. Cieľ jeho cesty boli Atény. Keď dobehol do cieľa zomrel so slovami "Zvíťazili sme!". 

 

Príprava na maratón

Svoj prvý maratón som sa rozhodol absolvovať v Košiciach, kde sa koná druhý najstarší maratón sveta – Medzinárodný maratón mieru. V roku 2020 bola moja príprava perfektná. Na októbrový maratón som sa pripravoval hneď na začiatku roka. Začal som behať trikrát týždenne po 10 kilometrov. Po dvoch mesiacoch prvej fázy tréningu som si vytvoril plán, ktorý zahŕňal jeden dlhý beh v nedeľu. Nikdy to nebolo menej ako 25 kilometrov. Okrem toho som zaradil dva rýchlejšie desaťkilometrové behy s tempom pod 5 minút na kilometer a jeden intervalový beh. To znamená beh, pri ktorom časť vzdialenosti bežíte rýchlo a druhú pomaly. Typickým intervalovým behom bol v mojom prípade kilometrový beh s tempom pod štyri minúty, po ktorom nasledoval dvojkilometrový výklus. Takýto interval som v rámci tréningu zopakoval tri- až štyrikrát. Dlhé objemové behy budujú vytrvalosť, intervalové tréningy zase zlepšujú rýchlosť. Začiatočníci by sa mali zamerať skôr na tepovú frekvenciu ako na tempo. Dobré je zaradiť aj výbehy do kopca, ktoré zapájajú iné svalové partie. 

   

 

Regenerácie po fyzickej záťaži

Tak často opomínaná, a predsa tak dôležitá. Na nej stoja výborné výsledky športovcov, ale má tiež vplyv na ich nezdary a neúspechy. Ak ju dlhodobo zanedbávame, môže viesť k dlhodobým či chronickým ochoreniam. O čom je reč? O regenerácii. Prečo je tak dôležitá? Ako správne regenerovať a čo k tomu použiť?

>>> ČÍTAŤ ĎALEJ <<<

 

V lete moja forma vrcholila. Päť kilometrov som behal pod 20 minút, polmaratón som zabehol v čase 1:36 a 30 kilometrov v čase 2:30. V tomto období ma beh naozaj bavil. Už to nebol každodenný nútený tréning, ale čistá radosť z pohybu a návaly endorfínov, ktoré prichádzali hlavne na konci dlhých behov. Okrem toho som schudol 6 kilogramov. 

Maratónu v Košiciach sa však nakoniec kvôli pandémii mohlo zúčastniť iba pár profesionálov. Bol som smutný, ale to nič nemenilo na tom, že som si behanie tento rok skutočne užíval. Na maratón som si veril a čas 3:30 bol veľmi reálny cieľ. Nakoniec som rok ukončil s 1 500 nabehanými kilometrami. Túto sezónu sa mi podarilo aj niekoľko osobných rekordov. 

 

Maratónsky beh

Registráciu som presunul na nasledujúci rok, ale kvôli najrôznejším povinnostiam som v tréningu zaostával. Vedel som, že to bude ťažké. Týždeň pred maratónom som zabehol 30 kilometrov, ale na konci som už ťahal tvrdé a ťažké nohy. 

Deň pred maratónom som bol nervózny a spal som nakoniec asi len tri hodiny. Už ráno som tušil, že to nebude jednoduché. Prvé kilometre boli euforické, tisíce divákov a bežcov vytvárali fenomenálnu atmosféru. Myslím, že mi šťastím ukvapla aj slza. Prvý polmaratón som sa snažil držať tempo okolo piatich minút na kilometer, čo sa mi darilo, ale beh nebol ideálny a ja som celý čas vedel, že druhá polovica bude naozaj ťažká. Bolo to tak. Od 25. kilometra prišlo obrovské trápenie. Každý kilometer bol o pár sekúnd pomalší a posledných 7 kilometrov som mal kŕče v lýtkach a slabinách, ktoré som nikdy predtým nezažil. S vypätím všetkých síl som maratón zabehol v čase 4 hodiny a 16 minút. Bol som šťastný, že som dobehol bez zranení a na čase mi vlastne tak nezáležalo. Jednoducho som to dal. 

 

Marcel Fronko

Pochádza z malej dediny pod Kriváňom vo Vysokých Tatrách. Od detstva bol vedený k turistike, horám a prírode, ale trvalo niekoľko rokov než si hory naozaj zamiloval. Jeho láska k nim však rastie každým rokom, čo dokazuje aj výstup na 6 tisícovku v Bolívii - Huayna Potosí.

Z veľkého množstva krajín, ktoré navštívil, najradšej spomína na Guatemalu, Kanadu, Čile, Kostariku, Peru, Vietnam, Nórsko alebo Barmu.

Svoju trojmesačnú cestu z peruánskej Limy až do mesta Punta Arenas na juhu Čile opisuje v knihe s názvom 90 DNÍ JUŽNE.

Počas svojich ciest využíva stopovanie aj kempovanie a má rád kvalitné, ľahké, funkčné vybavenie, na ktoré sa môže vždy spoľahnúť.


Viac nájdete na webe elmundo.sk.

 

Rady pre pretekárov

Prvý maratón je obrovská skúsenosť, ktorá sa mi bude určite hodiť pri ďalších pretekoch. Spísal som niekoľko rád, ktoré by som odporučil každému, kto chce maratón úspešne zvládnuť. 

Príprava

  • Stanovte si niekoľkomesačný plán, ktorý budete striktne dodržiavať. Ukážku takého plánu nájdete napr. TU
  • Nezabúdajte na pravidelný strečing, regeneráciu a výživnú stravu
  • Investujte do kvalitnej bežeckej obuvi

 

Pred pretekmi

  • Tri dni pred pretekmi si doprajte ľahký beh a ďalšie dva dni venujte odpočinku
  • Snažte sa piť o niečo viac vody. 
  • Behajte vo vybehaných teniskách. Nikdy nebežte preteky v nových. 
  • Dbajte na výživnú a ľahkú večeru pred pretekmi. Ja si dávam kuracie prsia s ryžou, poprípade ryžový nákyp. 
  • Dobre sa vyspite. 
  • Na raňajky si dajte niečo ľahké - napríklad vianočku s džemom a kávu. 
  • Nezabudnite na rannú toaletu. :-)

 

Pri pretekoch

  • Nenechajte sa strhnúť davom a držte si svoj rytmus a tempo
  • Ak sa na to cítite, tak posledných 5 kilometrov zrýchlite
  • Maratón sa láme po 35. kilometri. 
  • Majte so sebou magnézium na kŕče.
  • Dodržujte pitný režim - občerstvenie. 
  • Použite všetky možné doplnky - kompresné ponožky, rukávy, energetické gély a tyčinky. Dajte si len pozor, aby ste to neprehnali a nepodráždili si žalúdok. Odporúčam príliš neexperimentovať a používať len veci, ktoré si vyskúšate pred pretekmi. 

 

Užitočné odkazy

 

Autor: Marcel Fronko

Zdroje: archív autora

Aká je najlepšia oceľ na nože?

Poradňa

Otázka, na ktorú neexistuje jednoduchá odpoveď. Výber najlepšej ocele pre váš nôž je totiž hľadaním kompromisu medzi trochu protichodnými vlastnosťami. Na čo si teda dať pozor?

Ako sa zbaviť zápachu z topánok

Poradňa

Zápach topánok. Skvelá téma. Veľmi nevoňajú, hovoriť sa vám o ňom nechce, príjemné pocity nevyvoláva. Niekto sa so zápachom trápi denne, niekoho prekvapí len výnimočne. Zabojujte s ním spolu s nami!

Recyklované materiály v outdoore

Poradňa

Outdoorové aktivity môžu byť v niektorých prípadoch náročné na vybavenie. Pri výbere nového vybavenia, ale môžeme postupovať zodpovednejšie. Poďme sa pozrieť na to, čo sú recyklované a udržateľné materiály. Aké sú ich prínosy. A ako veľmi sú vlastne výhodné.

Vyberáme pre vás

Dámske 3/4 legíny Ocún Rhea 3/4 Leggings

40,00  (10.25 %) 35,90 

Porovnať

141,00  (46.17 %) od 75,90 

Porovnať

88,00  (64.89 %) 30,90 

Porovnať

84,00  (64.4 %) 29,90 

Porovnať

53,57  (64.72 %) 18,90 

Porovnať

18,00  (39.44 %) od 10,90 

Porovnať

Dámske bežecké topánky Dynafit Feline SL W

163,00  (49.14 %) od 82,90 

Porovnať