Turistický batoh a čo si doň zabaliť
Obsah |
Úvod
Poznáte to? Vyrážate na výlet ako už toľkokrát a zakaždým prácne vytvárate zoznam vecí, čo so sebou a paralelne máte strach, že zase na niečo zabudnete. Práve v tom by vám mohol pomôcť náš článok o tom, čo si so sebou zabaliť do turistického batohu. Konkrétny zoznam je veľmi individuálny. Záleží, na ako dlho idete, kde sa budete stravovať, ako ste vybavení, aké máte finančné možnosti, kde budete spať, či idete sami alebo s deťmi atď. Inšpiráciu u nás ale určite nájde každý z vás.
Na jednodňový výlet - veľkosť batohu 20-30 l
- Desiata
- Pitie – v zime termoska
- Peniaze/karta
- Doklady – občiansky preukaz, kartička poistenca
- Nabitý mobilný telefón s offline mapami a stiahnutou aplikáciou Záchranka
- Toaletný papier
- Podľa preferencií, potreby a predpovede počasia: slúchadlá, mp3, in-karta, nepremokavá bunda, pláštenka na batoh (väčšinou býva súčasťou batohu, ale nie vždy), vetrovka, mikina, opaľovací krém, slnečné okuliare, čelovka, cestovné poistenie
Víkendový prechod hôr - veľkosť batohu 35-55 l
So spaním a stravovaním na chatách
Hygiena
- Uterák
- Kefka na zuby
- Zubná pasta
- Hrebeň
- Balzam na pery
- Toaletný papier
- Univerzálny prostriedok na umývanie tela, vlasov aj riadu
- Repelent– vyberajte z náramkov, gélov alebo sprejov
- Papierové vreckovky
|
Ako správne zbaliť batohKaždý má svoj špecifický štýl, každému vyhovuje niečo iné. Ale čo vyhovuje nášmu telu? Je vôbec nejaký správny postup pri balení batohu? |
Jedlo a pitie
- Desiate – napr. tyčinky, sladkosti, orechy, desiaty, chleba, ovocie, na prvý deň natretý chleba alebo toasty
- Obedy pokiaľ neplánujete v chatách – napr. adventure menu, väčšia desiata, na prvý deň uvarené cestoviny alebo ryža s bielkovinou (tofu, mäso), chleba, trvanlivé nátierky.
Pozn. – vyhýbajte sa kvôli váhe jedlám v pohároch - Môžete vyskúšať aj bojovú stravu Trek'n Eat, kde máte nakombinované hlavné jedlá i desiaty – na prípravu vám stačí len horúca voda.
- Nožík
- Fľaška na vodu, camel bag, najlepšie oboje.
Pozn. Zistite si pred výletom, kde máte po ceste možnosti doplniť vodu a tomu prispôsobte objem nádob na vodu. Denne by ste mali na túre vypiť cca 2,5-4 litre tekutín (podľa počasia a intenzity). - V zime termoska
Oblečenie
- Spodná bielizeň a ponožky na druhý deň
- Oblečenie podľa správneho vrstvenia
- Pozn. Pri víkendových prechodoch sa už tak nespoliehajte na predpoveď počasia, v priebehu hodín sa môže veľmi rýchlo zmeniť. Preto buďte vybavení na dážď, vietor a ochladenie v každom prípade. Pokiaľ máte zbalené oblečenie na druhý deň, potom sa do neho môžete obliecť už večer a spať v čistom. Pokiaľ nemáte, potom odporúčam na noc pribaliť spodnú vrstvu, nezaberie žiadne miesto, nič neváži, v noci sa budete cítiť príjemne a veci z prvého dňa sa cez noc stihnú prevetrať a preschnúť.
Rýchla pomoc
- Analgetiká
- Obväz
- Dezinfekcia
- Ovínadlo
- Náplaste
- Ihla
- Termofólia
- Energetický gél
- Lieky proti hnačke
- Dezinfekcia vody, napr. Sanosil
- Lieky, ktoré pravidelne užívate
|
Základná orentácia v mapeJe klasická papierová mapa prežitok alebo má svoje miesto aj v dnešnom svete chytré elektroniky vybavené GPS navigáciou? |
Ostatné
- Nabitý mobilný telefón s offline mapami a stiahnutou aplikáciou Záchranka
- Papierová mapa
- Nabíjačka na telefón, príp. powerbanka
- Bankomatová karta a dostatok hotovosti na ubytovanie a stravu (do hôr vziať, prípadne zameniť ideálne bankovky na menšie hodnoty) – nespoliehajte sa na možnosť platiť kartou
- Doklady – občiansky preukaz, kartička poistenca
- Podľa potreby: in-karta, vodičský preukaz, členské preukazy (KČT, ČHS a pod.)
- Toaletný papier
- Foťák, kamera + nabíjačka
- Ceruzka + papier
- Uložte si rezervácie (ubytovanie, letenky, lístky) na zdieľané úložisko + offline dokumenty do pamäte telefónu (pozor väčšina medzinárodných lístkov, je stále požadovaná vo vytlačenej forme, t.z. klasicky na papieri)
- Urobte si kópie, sken dokladov a vytlačte ideálne farebne + externe si tieto dokumenty uložte na USB úložisko so sebou
So spaním mimo chaty budete musieť pribaliť:
Ak nebudete chcieť jesť iba studenú stravu, potom navyše:
- Varič
- Kartuša
- Ešus
- Plecháčik
- Príbory
- Utierka
- Hubka na riad
- Zápalky alebo zapaľovač
- Instantné polievky, konzervy, omáčky, rýchle cestoviny, kuskus, soľ, cukor, čaj, káva…
Podľa potreby: slúchadlá, MP3, opaľovací krém, slnečné okuliare, čítačka, offline slovník, offline cestovný poriadok, nastavenie dát v zahraničí (dátový roaming)
Video - Ako si vybrať batoh?
Trek - veľkosť batohu 50-80 l
Viacdňové treky už kladú väčšie nároky na výber toho, čo so sebou a dnešná doba, kedy máte vylepšovák úplne na všetko, zvádza k tomu brať viac, než ste schopní uniesť. Vždy nakoniec pôjde o kompromis medzi dostatkom všetkého, váhou a veľkosťou batohu. Platí, že menej je viac a gramy navyše za jednotlivé položky sa ľahko nasčítajú do kíl. Na druhej strane nezabúdajte byť pripravení na rizikové situácie, ktoré môžu nastať.
Vezmite všetko zo zoznamu pre víkendový prechod + navyše:
Topánky
- Sandále alebo tenisky na prezutie – dva dni v pohorkách vydržíte, pri dlhších akciách už oceníte možnosť na chvíľku nohám uľaviť, pri pauzách alebo po etape.
Oblečenie
- Majte 2-3 spodné vrstvy (spodná bielizeň, tričko, nohavice), aby ste mohli priebežne prepierať.
- 2. vrstva (mikina) – za mňa stačí jedna aj na dlhší trek. Na elimináciu zápachu voľte skôr prírodné alebo kombinované materiály.
- 3. vrstva – softshell bunda
- Membránová bunda – pre prípad dažďa a vetra
- Kraťasy
- Turistické nohavice
- Nohavice proti vetru a dažďu
- Čiapka, rukavice, nákrčník – hrúbka podľa podmienok
|
Ako si vybrať správny batoh?Základom sú dve zásady – zásada umiernenosti a zásada pohodlia. Kúpte si batoh len tak veľký, ľahký alebo kvalitný, ako potrebujete. A hlavne si ho vyskúšajte, aby vám sedel. |
Ostatné
- Šitie - ihla, niť, spínací špendlík
- Power banka – pokojne dve + nabíjačka. Vhodný je adaptér s viacerými vstupmi. Ušetrí miesto v batohu a na nabitie všetkých vecí vám stačí jedna zásuvka.
- Trekové palice – na dvojdňový prechod sú trekové palice na zváženie každého, na viacdenné treky ich ale určite odporúčam. Odľahčíte nohám najmä pri prudších klesaniach, pri boľavých kolenách alebo pľuzgierikoch.
Jedlo
Jedlo vám bude zaberať najviac miesta. Preto poriadne plánujte, pozrite sa, kde je možnosť po trase nakúpiť, skontrolujte otváracie doby a priebežne dokupujte, využívajte možnosť najesť sa na chatách a pod. Čokoľvek nesiete by malo spĺňať základnú podmienku, aby bolo bohaté na energiu i živiny (ako desiata je ideálna napr. kvalitná čokoláda, orechy, športové tyčky, sušené ovocie, sušené mäso, tofu, proteín, chlieb…). Ťažšie jedlá ako napr. konzervy berte skôr na spestrenie.
Pri balení a plánovaní si vždy prestavte, do akých podmienok idete. Je možné, že polovicu tu uvedených vecí ešte preškrtáte alebo si naopak ešte niektoré veci na zoznam pripíšete.
Šťastnú cestu!
Doplnky k batohom:
-
Popruhy a pracky
-
Hydrovaky
-
Zámky na batohy
-
Pláštenky na batohy
-
Puzdrá na fotoaparát
-
Vaky a obaly
-
Peňaženky
-
Toaletné tašky
Užitočné odkazy
Autor: Katarína Balcarová
Zdroje: archív 4camping, pixabay.com