Geocashing: Hľadanie pokladov v prírode aj ve mestách
Obsah |
Úvod
Pojem mudla sa používa nielen v súvislosti s čarodejníckym učňom, ale aj s outdoorovým dobrodružstvom menom geocaching. Pripravte sa na to, že pri hľadaní kešiek (geocachingu) budete obhliadať zvodidlá, liezť na stromy, vbiehať do kríkov a zmätene sledovať mapu a obzerať sa po okolí. A pritom vás to bude baviť.
Čo je geocaching?
Geocaching je outdoorová hra, pri ktorej hľadáte skryté kešky (zjednodušene krabičky) iných používateľov. Tieto poklady nájdete pomocou GPS súradníc. Niekedy ich poznáte priamo, inokedy si súradnice musíte vypočítať. Občas sa musíte zmieriť s tým, že odídete naprázdno a skrýšu nenájdete.
Majitelia kešiek sa snažia krabičky umiestniť na zaujímavé miesta. Obľubu hľadania pokladov znovu naštartovala pandémia koronavírusu. Brali sme ju ako doplnkovú zábavu pre deti a zároveň sme si zaspomínali, ako sme už ako bezdetní hľadali krabičky v lesoch.
Nie vždy je jednoduché skrytú skrýšu nájsť. Niekedy to chce obratnosť, inokedy postreh, v niektorých chvíľach aj logické myslenie. V mnohých prípadoch sú skrýše na zápis veľmi nápadité. Mestské kešky sú často veľkosti mikro alebo dokonca nano, teda naozaj veľmi malé.

Krabička s keškou sa môže skrývať aj na strome. Zatiaľ čo niekedy si vystačíte s obratnosťou, inokedy sa nezaobídete bez vhodného lezeckého vybavenia. Minimom sú laná a istenie.
Ako sa vyznať v názvoch?
Pozrite sa na malý slovník geocachingu:
- keška – krabička, poklad, skrýša, ktorú hľadáte za pomoci GPS súradníc a do ktorej sa zapíšete do logbooku ako nálezca.
- kačer – lovec kešiek.
- mudla – náhodný okoloidúci, ktorý nemá o umiestnení kešky vedieť a nesmie odhaliť jej úkryt.
- tradička – keška, pri ktorej poznáte od začiatku súradnice finálnej skrýše.
- multina – označenie pre multicache. Pri tejto keške musíte na viacerých miestach zistiť informácie, ktoré pomôžu vypočítať súradnice finálnej kešky.
- kinderšrot – do krabičiek sa občas vkladajú drobnosti pre deti (napr. z kinder vajíčok). Malých nálezcov takýto poklad poteší, niektorí kačeri sú však proti zahlcovaniu skrýš.
- hint – nápoveda, ktorá pomôže lepšie nájsť úkryt kešky.
- biltema – špeciálny typ kešky, ktorá sa loví za pomoci dlhej tyče.
Čo potrebujete na geocaching?
Základné vybavenie kačera pozostáva z:
- mobilného telefónu alebo zariadenia na zobrazenie aktuálnej polohy GPS súradníc,
- aplikácie na geocaching (c:geo alebo Geocaching®),
- ceruzky alebo pera.
Základ na to, aby ste začali hľadať kešky, je nenáročný. Potom sú samozrejme mnohé veci, ktoré vám túlanie v prírode a hľadanie pokladov uľahčia:
- nôž alebo ideálne rovno multitool – Nôž je prakticky nevyhnutný spoločník pri výletoch. Pri keškách ho využijete v prípadoch, keď budete potrebovať otvoriť zaseknuté viečko kešky.
- fľaša na pitie – Fľaša sa samozrejme hodí na jej primárny účel, na pitie, keď máte smäd. Sú aj kešky, kde budete pracovať s vodou, aby ste sa k schránke dostali.
- rukavice na dotykový displej – Často budete na mobile kontrolovať svoju polohu a čítať rôzne informácie. V zime sa vám nebude chcieť neustále dávať dole a nasadzovať rukavice.
- vhodná obuv – Ak lovíte kešky v centrách miest, pravdepodobne vyrazíte oblečení úplne normálne. Keď ale vyrazíte do prírody, oceníte pohodlnú turistickú obuv. Obuv prispôsobte terénu, kam sa pre kešku vydávate.
- oblečenie – Pre oblečenie platí to isté čo pre obuv. Nikdy neviete, ako dlho sa zdržíte, preto myslite na funkčné oblečenie a prípadnú desiatu.
- batoh alebo ľadvinka – Niekoľko drobností si so sebou do prírody beriete, aj keď neplánujete vysokohorské túry. Menší batoh alebo ľadvinka nebude na škodu.
Na geocaching sa vám budú hodiť, rovnako ako na každú športovú aktivitu, inteligentné hodinky alebo sporttestery. Využijete informáciu o počte nachodených krokov za deň. Niektoré zariadenia majú zabudovanú baterku, kompas, sledovanie polohy.
Skôr než neohrozene vyrazíte na svoju prvú kešku, vyhodnoťte si najskôr jej zložitosť podľa uvedených parametrov (terén a náročnosť hľadania/luštenia). Napovie vám to veľa o tom, čo vás čaká a či ju ako začiatočník zvládnete. Hodnoty sú od 1 do 5. Náročnosť 1 znamená, že by ste kešku mali objaviť pri dôkladnom pohľade v blízkom okolí. Terén s označením 5 bude vyžadovať fyzický výkon, šplhanie na neprístupné miesta, potápanie. Celkovo sa dá povedať, že odlov takejto kešky môže byť nebezpečný.
Pri hľadaní kešiek buďte opatrní a nepreceňujte svoje schopnosti.
Užitočné odkazy
Autor: Lucie Krůčková
Zdroje: archív autora