Ako si vybrať slackline?
Obsah |
Pred kúpou je potrebné si najprv zodpovedať niekoľko otázok:
1. Som úplný začiatočník?
Ak áno, voľte čo najjednoduchší typ kotvenia – čo je račňa a dĺžku 12-15 metrov. Pri takto krátkych lajnách voľte pre začiatok šírku popruhu 50 mm. Nie je síce veľký rozdiel v stabilite medzi 50 a 25 mm, 50 mm vám ale bude pripadať pevnejší a nebudete mať taký strach. Pri dlhších lajnách potom určite odporúčam šírku 25 mm, pri dlhej lajne je väčšia šírka nevýhodná, pretože lajna sa pri zaťažení viac otáča okolo svojej osi a vám dá viac práce jej nohou zafixovať.
Z našej ponuky rozhodne odporúčame zakúpiť pre tieto účely lajnu Singing rock packet 15 metrov .
2. Budem chcieť po slackline chodiť, cvičiť jogu alebo skákať?
Na chôdzu a jogu (statické cviky) využijete statické popruhy, pričom pre jogu je ideálnejšia šírka 50 mm a na chôdzu 25 mm. Ak chcete skôr blbnúť, skákať a trikovať, potom voľte dynamický popruh trickline v šírke 50 mm.
3. Po slackline už trochu viem, baví ma to a chcem sa posúvať ďalej.
Ak už máte prvé kroky za sebou a viete, že je to tá pravá zábava pre vás a chcete sa učiť viac, potom určite zainvestujte do dlhšej lajny, 25-30 metrov v šírke 25 mm s prepracovanejším systémom kotvenia. Kotvenie pomocou račne je ideálne na začiatky, práca s ňou je jednoduchá, bohužiaľ, ale nepomerne viac ničí lajnu. Z našej ponuky odporúčam lajnu Singing rock packet 25 m . Sama ju mám a som veľmi spokojná.
Ďalšie rady
- Nekupujte lacné slackline s názvom "upínací popruh pre slackline". Ušetríte síce niekoľko eur, ale slackline nebude mať optimálnu pevnosť a pružnosť a zážitok z chôdze bude úplne inde. Chodiť sa síce naučíte, ale akonáhle potom nastúpite na skutočnú slackline, budete mať pocit, že začínate znova. Áno, tiež som túto chybu urobila.
- Nezabudnite zakúpiť ochranu stromov. Môžete síce použiť handry, ale bude sa vám s nimi zle manipulovať. Špeciálna ochrana drží na kmeni, nikde sa neposúva a nepadá. Rozhodne nenaväzujte slackline na stromy bez akejkoľvek ochrany.
- V začiatkoch odporúčam kupovať sety. Nájdete v nich všetko, čo na správne ukotvenie potrebujete.
- Tip na predĺženie životnosti lajny: pri väčšine začiatočníckych setov je kotvenie vyriešené tak, že lajnu prevlečiete okom. Pri utiahnutí potom dochádza k treniu látky na látku a (najmä) ak využívate na kotvenie často jeden a ten istý strom, dochádza v mieste kontaktu k sústavnému narušovaniu popruhu. Pokiaľ takýto set máte tiež, odporúčam prikúpiť šekel. Jednu časť ukotvíte za oko a lajnu preťahujete šeklom, nie látkovým okom. Pri lajnách Singing rock tento problém riešiť nemusíte, lajna je skonštruovaná tak, aby k treniu látky na látku nedochádzalo.
- Pri kotvení a napínaní lajny sa vždy riaďte pokynmi výrobcu. Napr. výrobca Singing rock má k svojim produktom skvele spracované inštruktážne videá.
Teraz už zostáva len popriať vám šťastný výber a super zábavu pri chôdzi!
-
Slackline
-
Lezecké oblečenie
-
Horolezecké laná
-
Horolezecké prilby
-
Karabíny a expresky
-
Istiace pomôcky
-
Lezecké batohy
-
Horolezecké doplnky
Užitočné odkazy
Autor: Kateřina Balcarová
Zdroje: archív autora