Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu

Nemám záujem o zľavy a propagačné akcie, chcem skryť lištu.

Ako naplánovať trasu na bicykli

Plánovanie trasy je nevyhnutnou súčasťou každého cyklovýletu. Že to nie je žiadna veda, o tom vás v dnešnom článku presvedčí Adam Borovský, cyklista a člen tímu 4camping!


Obsah

 

Úvod

Poznáte to, chcete vyraziť na celodenný výlet na bicykli, ale neviete, ako si správne naplánovať trasu. Bojíte sa, že sa budete musieť opakovane vracať a komplikovane hľadať zjazdnú cestu. Nie každý terén je pre cyklistiku vhodný, takže ak chcete doraziť bez problémov do cieľa, je ideálne si trasu vopred naplánovať. Adam Borovský je súčasťou marketingového tímu 4camping a zapálený cyklista, ktorý na bicykli precestoval nejeden kraj. Či už vyrážate popoludní do prírody alebo jazdíte diaľkovú cyklistiku, dnešných pár tipov na plánovanie trás sa vám najskôr bude hodiť.

 

Nástroj na plánovanie

Ideálnym nástrojom na plánovanie trás na bicykli sú Mapy.cz, konkrétne ich turistická verzia. Mapy sú zadarmo a poslúžia vám dobre pri plánovaní trás nielen v Čechách, ale aj po celej Európe. Užívateľsky sú veľmi jednoduché. Ak si vytvoríte trasu na počítači, môžete ju jednoducho preniesť do mobilnej aplikácie. Trasu môžete dokonca vyexportovať napríklad do obľúbenej navigácie Garmin. 

   

 

Ako pripraviť bicykel pred sezónou

Jar už klope na dvere, a preto je najvyšší čas oprášiť bicykel a poriadne ho pred prvým výjazdom skontrolovať. Rady, ako na to, pre vás majú chalani z LIBERTA TOUR.

>>> ČÍTAŤ ĎALEJ <<<

 

Ako naplánovať trasu na bicykli 

Pri plánovaní trasy musíte určite zohľadniť, na akom bicykli pôjdete a do akého terénu sa chcete alebo môžete vydať. Pokiaľ si ujasníte týchto pár vecí, potom už stačí nastaviť turistickú mapu, vybrať cyklistické či turistické plánovanie a zapichnúť do mapy štartovací bod a cieľ výletu. Softvér vám navrhne niekoľko možných trás a na vás už je iba kontrola a prípadné prepichovanie medzibodov, teda finálna modelácia trasy. 

V prípade, že máte bicykel cestný, budete musieť vyberať trasu iba po ceste. Niekedy môže byť problém ceste v mapách rozoznať, odporúčam teda otvoriť ich legendu. S gracelom alebo trekovým bicyklom potom môžete zájsť aj cesty značené tenkou čiarkou. Ja sa bežne vydávam aj na trasy turistické. Čiarkované trasy odporúčam len skúsenejším jazdcom s " celopérom", aby ste sa niekde nakoniec nemuseli vracať späť. 

Pozor si dajte na malý detail. Všetky čiarkované trasy nie sú rovnaké. Cesty označené krátkymi čiarami sa rozhodne vyhýbajte. Často ide o skalné cesty pre peších, na ktorých plynule neprejdete ani s endurom. Keď už by ste nabrali odvahu, môžu vám byť prekážkou kamene, o ktoré sa vám budú zasekávať pedále.

 

 

Traily 

V Mapách.cz nájdete dokonca aj stále populárnejšie traily. Značenie je rovnaké ako pri zjazdovkách, teda modro sú značené trate najľahšie, čierne sú naopak veľmi náročné. Ak pri plánovaní narazím v okolí mojej trasy na trail, rád ho navštívim ako spestrenie cesty. Modro označených trás sa nemusia báť ani začiatočníci, sú bez lanovky a zadarmo. Na tratiach platí vždy jednosmernosť, všímajte si teda smerové šípy pre bezpečie nielen vás, ale aj ďalších jazdcov. 

 

Výškový profil 

Pravdepodobne vás pri modelácii trasy bude zaujímať aj výškový profil. Aj v tomto smere sú Mapy.cz ideálnym nástrojom. Jedným kliknutím si môžete toto kritérium zobraziť. Pokiaľ chcete cestu len po rovinke, všímajte si vodné toky a ich trasu kopírujte. 

 

Počasie na trase 

Mapy.cz majú ešte jednu veľmi šikovnú vychytávku. Na prianie zobrazí aj počasie na trase, čo sa hodí najmä pri prejazde hôr. Môžete si zobraziť nielen teplotné zmeny, ale aj dážď a poveternostné podmienky, čo sa hodí najmä pri prípravách a balení rezervného oblečenia na výlet.

 

Mobil alebo Garmin

V prípade mobilu som testoval niekoľko držiakov, ktoré sa pripevňujú na riadidlá. Bohužiaľ, aj drahšie produkty mi telefón väčšinou odreli a batéria na celodennom výlete nevydržala. Na kratšie výlety sú ale držiaky ideálnou voľbou. Fixed Bikee 2 môžem z vlastnej skúsenosti odporučiť. Telefón drží aj pri väčších nárazoch, zároveň som nikdy nenašiel ani jeden škrabanec. 

Tak nech je pre vás plánovanie cyklovýletov už len radosťou a šťastnú cestu na bicykli!

 

Užitočné odkazy

 

Autor: Adam Borovský

Zdroje: archív 4camping, pixabay.com

Ako si vybrať skialpové lyže pre top zážitky vo voľnej prírode?

Poradňa

Nadchol vás skialpinismus a premýšľate nad vybavením? Potom práve pre vás sme pripravili tento článok.

Ako používať kompas? Sprievodca pre outdoorových nadšencov

Poradňa

Ako sa v prírode nestratiť? Prečítajte si náš článok a naučte sa ovládať kompas.

Ako zašiť dieru na bunde? Samolepiacou záplatou!

Poradňa

Na svoje outdoorové oblečenie sa spoliehate v každej situácii. Čo ale urobíte vo chvíli, kedy v odľahlých končinách s dažďovým mrakom nad hlavou zistíte, že máte na nepremokavej bunde dieru? Vytiahnete ihlu a niť? Poradíme vám, ako si opraviť roztrhnutú bundu oveľa rýchlejšie a jednoduchšie.

Vyberáme pre vás

Brašňa pod sedlo Just One Drive 3.0 S

9,82  (9.37 %) 8,90 

Porovnať

51,13  (10.23 %) 45,90 

Porovnať

Podsedlová brašňa Ortlieb Seat-Pack 16,5L

165,90 

Porovnať

Držiak na telefón Swissten S-GRIP BCCL1

10,00  (41 %) 5,90 

Porovnať

Taška na riadidlá Acepac Bar Drybag 16L

46,00  (8.91 %) 41,90 

Porovnať

136,90 

Porovnať

Taška na bicykel Deuter Front Bag 1.2

19,00  (5.79 %) 17,90 

Porovnať

Podsedlová brašňa Acepac Saddle Drybag 16L

56,00  (9.11 %) 50,90 

Porovnať