Preskočiť na kategórie produktov Preskočiť na košík Preskočiť na navigáciu

Nemám záujem o zľavy a propagačné akcie, chcem skryť lištu.

Ako si vybrať filter na vodu

Filter nie je hračka, ale laboratórne vybavenie. Nehazardujte so svojím zdravím a dodržiavajte tieto zásady.


Obsah

90 % turistov nevie používať filter na vodu. Ako ste na tom vy?

Každý výlet do prírody si zaslúži starostlivé plánovanie. Najdôležitejšou otázkou obvykle býva, koľko vody budem potrebovať? Zvážiť by som ju mal starostlivo, pretože každý liter sa rovná 1 kilogramu záťaže naviac. A presne tu nastupuje filter na vodu, ktorý mi vo väčšine prípadov odľahčí batoh, umlčí obavy z otravy či zažívacích problémov a otvorí úplne nové možnosti. Filter ale nie je hračka a musím k nemu pristupovať ako k laboratórnemu vybaveniu, pretože presne tým filter je - vedecký zázrak v mojom vrecku.

 

Môžem piť vodu z kaluže?

Pri zadovážení vodného filtra má mnoho zákazníkov pocit, že s ním môžu bez obáv piť akúkoľvek vodu - napríklad aj tú z kaluže uprostred priemyselného areálu. Je potrebné si ale uvedomiť, že filter nie je čarovný prútik a nemení odpornú brečku na pitnú vodu (alebo dobrý rum :-) ). Pamätajte si, že:

FILTER ZNIŽUJE PRAVDEPODOBNOSŤ

Neriskujte zbytočne a vždy vyberajte čo najčistejší zdroj vody - rýchlo tečúca bystrina bude lepšia než kaluž vo vyjazdených koľajách na lesnej ceste. Jazero v horách zase bude čistejšie bež rybník za mestom. 

Prečo? Väčšina filtrov nemá 100% účinnosť a čím viac cudzorodých látok v kontaminovanej vode je, tým viac ich filtrom prejde. Pokiaľ nie ste v úplnej núdzi a zvolíte vhodný zdroj vody, tak s 99,9999% účinnosťou dostanete prakticky dokonalý výsledok. 

 

Kamarát sa po**** aj z filtrovanej vody. Funguje to?

Áno, filtre na vodu fungujú presne tak, ako ich výrobca uvádza. Najčastejšie majú sito s veľkosťou 0,1 mikrónu a to znamená, že z vody odstránia väčšinu pevných častíc a nebezpečných baktérií ako je e.coli alebo salmonela. V takomto prípade je všetko jednoduché. 

Čo ale obyčajné filtre obvykle neriešia, sú ťažké kovy a vírusy. Ťažké kovy sú na molekulárnej úrovni neodfiltrovateľné a výrobcovia s nimi bojujú použitím uhlíkových filtrov, ktoré majú schopnosť nebezpečné chemikálie absorbovať.

FILTER ODSTRÁNI LEN ČASTICE URČITEJ VEĽKOSTI

Vírusy sú až 10x menšie než baktérie a bežným filtrom pohodlne prejdú.

  • 0,40 mikrónu - najmenšie baktérie
  • 0,10 mikrónu - bežná veľkosť póru filtra
  • 0,03 mikrónu – virus
  • 0,02 mikrónu - veľkosť póru MSR Guardian

Na trhu sú už aj filtre s jemnejším sitom, ktoré síce spomaľuje prietok, ale postrajú sa aj o nebezpečné vírusy. Je otázkou, nakoľko je vírusová nákaza z vody v prírode bežná. Vírusy šíriace sa kvapôčkami sa vždy nachádzajú v blízkosti ľudských hostiteľov a vo vode prežívajú len niekoľko hodín, takže sa im dá ľahko vyhnúť.

   

 

7 vychytávok na prežitie, ktoré nadchnú minimalistov aj náročných

Najdôležitejšie vybavenie na prežitie v 3 rôznych variantoch - od minimalistov cez zlatý stred až po high-tech.

>>> ČÍTAŤ ĎALEJ <<<

 

Môžem si prefiltrovať vodu do zásoby?

Ďalšou typickou chybou je nerešpektovanie sedliackeho rozumu. Už sme si povedali, že filter obvykle nemá 100% účinnosť. Pokiaľ prefiltruje 5 litrov kontaminovanej vody s 1 000 000 baktérií, pri účinnosti 99,9999% dostanem 5 litrov "čistej" vody, kde mi zostane 1 000 baktérií. To možno nie je dostatočná dávka, aby ma nakazila, ale dajte týmto drobcom 2 hodiny a rozmnožia sa na pôvodné hodnoty. Čo z toho vyplýva? 

PREFILTROVANÁ VODA JE URČENÁ NA OKAMŽITÚ KONZUMÁCIU

Nemala by sa teda dlhší čas skladovať. Je rozumnejšie niesť si so sebou kontaminovanú vodu a filtrovať ju podľa potreby, než si prefiltrovať 2 fľaše a niesť ich celý deň v batohu.

(Čísla uvedené vyššie sú čisto ilustračné, ale princíp je rovnaký aj v laboratórnom teste.) 



 

Stačí mi jeden filter na celý život?

Pravdepodobne nie. Filtre majú obmedzenú životnosť, musíte ich správne používať a správne sa o ne starať. Značka Sawyer ponúka filter so životnosťou 378 000 litrov, čo pri celoživotnej spotrebe jedného človeka, ktorá je okolo 50 000 litrov, vystačí na asi 7 životov. Je tu ale niekoľko ale: 

1. Čistenie

Značka Sawyer dodáva svoje filtre so striekačkou, ktorá slúži na vypláchnutie nečistôt. Iní výrobcovia ako MSR ponúka životnosť len napríklad 1 000 litrov, ale čistiť nemusíte - len vymeníte filtračnú vložku. 

Pokiaľ čistenie jedenkrát podceníte, môže sa filter upchať a vy tlakom poškodíte vnútorné sito. Bežný užívateľ nemá šancu takéto poškodenie spoznať a bude filter v dobrej viere ďalej používať a ohrozovať svoje zdravie. 

2. Prietok

Malé filtre ponúkajú malý prietok, dostatočný pre 1 až 2 turistov. Pokiaľ chcete vodu pre skupinu horalov, musíte siahnuť po drahších filtroch napríklad Sawyer Squeeze alebo pumpičkových od MSR, ktoré ponúkajú rýchlejší prietok. 

Pokiaľ vám s príliš pomalým filtrom dôjde trpezlivosť, môžete veľmi vysokým tlakom nevratne poškodiť sito.

3. Skladovanie

Filtre vám nikdy nesmú zamrznúť. Keď sa totiž zvyšná voda premení na kryštáliky ľadu, potrhá sa vnútorné sito a filter bude opäť nevratne poškodený, čo užívateľ nemá šancu spoznať. Pred dlhším skladovaním by ste mali filtre prepláchnuť pitnou vodou a nechať vyschnúť. 

4. Kontaminácia

V laboratóriu sa pri filtrovaní striktne oddeľujú kontaminované a čisté fázy procesu. Spätná kontaminácia sa bohužiaľ bežne deje aj užívateľom cestovných filtrov. Stačí filter opláchnuť v špinavej vode, dostať baktérie na čistú stranu sita a nechať ich namnožiť. Pri ďalšom filtrovaní si tak do čistej vody vypustíte masívnu dávku schopnú nákazy. 

Vyvarujte sa týmto 4 chybám a vaše filtrovanie bude zase o niečo bezpečnejšie. Pokiaľ máte akékoľvek pochybnosti o tom, či ste filter nemohli pri používaní nejako poškodiť, vždy radšej investujte do nového.

FILTER VYŽADUJE PERFEKTNÚ ÚDRŽBU

Zdravie máte len jedno a neoplatí sa s ním hazardovať. Riziko je u nás prakticky zanedbateľné, ale pri ceste napríklad do Indie určite filter na vodu oceníte.

 

Video - Ako správne filtrovať

 

Záver

Filter na vodu je impozantným dôkazom ľudskej vynaliezavosti. Vodu už nemusíte zdĺhavo prevárať alebo si zvykať na pachuť chlórových tabliet v každom dúšku. Cestovné filtre sa z experimentov stali neodmysliteľným turistickým vybavením a ponuka už dnes pokrýva všetky možné riešenia - filtrácia baktérií, vírusov, zapojenia aktívneho uhlia, stláčacie filtre, pumpičkové filtre, pre jedného alebo pre veľké skupiny, integrované vo fľaši, šraubovacie na PET fľaše, k napojeniu priamo do camelbagu, s keramickým, plastovým alebo penovým filtrom, jednorazové alebo s meniteľnou výplňou. 

A to je asi tak všetko, čo o filtroch na vodu viem. :-) 

 

Užitočné odkazy

 

Autor: Matyáš Vejskal

Zdroje: sawyer.commsrgear.com

Ako si vybrať skialpové lyže pre top zážitky vo voľnej prírode?

Poradňa

Nadchol vás skialpinismus a premýšľate nad vybavením? Potom práve pre vás sme pripravili tento článok.

Ako používať kompas? Sprievodca pre outdoorových nadšencov

Poradňa

Ako sa v prírode nestratiť? Prečítajte si náš článok a naučte sa ovládať kompas.

Ako zašiť dieru na bunde? Samolepiacou záplatou!

Poradňa

Na svoje outdoorové oblečenie sa spoliehate v každej situácii. Čo ale urobíte vo chvíli, kedy v odľahlých končinách s dažďovým mrakom nad hlavou zistíte, že máte na nepremokavej bunde dieru? Vytiahnete ihlu a niť? Poradíme vám, ako si opraviť roztrhnutú bundu oveľa rýchlejšie a jednoduchšie.

Vyberáme pre vás

Vodný filter Katadyn Vario

151,00  (6.03 %) 141,90 

Porovnať

303,90 

Porovnať

Hadica s adaptérom Lifesaver Liberty

24,00  (0.42 %) 23,90 

Porovnať

12,00  (0.83 %) 11,90 

Porovnať

456,90 

Porovnať

340,00  (0.03 %) 339,90 

Porovnať